ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دردهای داخلی و دستگاه گوارش
نویسنده پیام
سید آفلاین
محتاج دعای خوبان
******

ارسال‌ها: 732
تاریخ عضویت: Mar 2012
اعتبار: 10
Thanks: 195
Given 87 thank(s) in 329 post(s)
ارسال: #1
دردهای داخلی و دستگاه گوارش
گوارش

برای مداوای دستگاه گوارش طب سنتی راههای مختلفی را پیش روی انسان قرارداده است.

بهترین راه برای معالجه بیماریها از جمله بیماری گوارش استفاده از داروهای گیاهی است.در طب سنتی ایران از جوشنده مخلوط چند گیاه برای مداوای دستگاه گوارش استفاده می شود. گیاهان تشکیل دهنده این مخلوط عبارتند از:پرسیاوشان، مورد، رواتربک، میوه سون، میوه ساییده عناب، میوه هلیله، چووک، گل نیلوفر. مخلوط این گیاهان دارویی را ، می جوشانند و به مریض می خورانند.

داروی دیگر دستگاه گوارش مخلوی است به نام چهار عرق که مواد تشکیل دهنده اش گیاهان دارویی چون: گل دنک، گل برنجاس، شاخ و برگ پونه، پوست نارنج، گل گاوزبان، شاخ و برگ شاهتره، بهدانه خارشتر، سرشاخه الپه، گل بابونه، سرشاخه بومادران است.

یکی دیگر از داروهای گیاهی جهت دستگاه گورش(روده ها) مصرف مخلوط چهار گل است.مواد تشکیل دهنده چارگل عبارتند از ریشه کاسنی، میوه عناب، میوه هلیله و گل گاوزبان.

این مخلوط را جوشانده و مرتب به مریض می دادند. برای تخلیه روده ها داروی مناسبی است. برای درمان معده درد از موادی چون برگ نعنا، گل گاوزبان و گل بابونه استفاده می کنند.

بنا به تحقیقی بهترین دارو جهت مداوای معده فراورده هایی از درخت بلوط است که عبارتند از: مصرف میوه و نان بلوط به همراه ماست، استفاده از برگ نازک بلوط به نام محلی جفت که آن را به صورت پودر موقع خواب یا صبح ناشتا باگل انار مصرف می کنند. همچنین برای درمان ورم معده جوشانده بومادران را وسط و بعد از غذا می خورند(یوسفی، 1383).

مردم بلوچستان برای دفع کرمهای معده و معالجه سایر بیماریها از شیره آنغوزه استفاده می کنند و طرفدار جدی آنغوزه هستند.ساقه گیاه یاد شده را با روغن یا آب می پزند و می خورند، این گیاه نزد مرم بلوچ بسیار گرامی است.( افشار سیستانی، 1368 ، 966)

در ایل بختیاری برای شستشوی معده از آب قارچ به مریض می دهند .(همان، 498).آنان همچنین به بیماری که دچار سوء هاضمه است ، قیر می دهند (همان، 500) .

در ایلات و عشایرمرکزی ایران اگر کسی به شدت مسموم می شد( معمولاً آنانکه با خوردن سم اقدام به خودکشی می کردند)، به او سرگین سگ می خوراندند. این عمل باعث می شد که بیمار بالا بیاورد و سم جذب بدن نگردد. در دهه های اخیر نیز تا رساندن چنین بیماری به دکتر به او پرمنگنات داده و پس از بالا آوردن او را به مرکز درمانی نزدیک انتقال می دهند.


ترشه(ترش):یا ترش کردن معده، اگر کسی معده اش ترش کند، برای مداوا کوکو با آب می خورد. زنجبیل و دارچینی و بعضی موارد فلفل سیاه را در چای ریخته و می خورند. برای زخم و ورم معده نیز از نان بلوط (کلگ) و جفت(تانن)[1] استفاده می کنند.برای رفع ترش معده گاهی نیز ریشه زرشک را جوشانده و می خورند.


اسهال: در سیستان کودکانی که به اسهال و استفراغ( ایضه) مبتلا می شوند، بدنش را برای مدت یک ساعت با آب جوشیده تلخی ماساژ می دهند. سپس بیمار به شدت عرق می کند و بهبود می یابد (افشار سیستانی، 8381368 ، -837) . در ایل سنگسری برای درمان اسهال بذر زنیان را به کار می برند تا بیمار معالجه شود( همان، 1100). همچنین برای درمان قی و تهوع سیاه دانه را آسیاب کرده و با مقداری سیاهی ته دیگ و فضله مرغ خانگی مخلوط و در آب حل می نمایند و به بیمار می خورانند( همان،1101)

آنها انگوم درخت گز را به بیمار می خورانند. راه دیگر مداوای اسهال بورانی برگ«توپا» با ماست و یا دم کرد بذر مفید است.(همان،1102)

در ممسنی و رستم برای بند آمدن اسهال به مریض میوه بلوط، ماست، کشک و دوغ و ریشه پونه می خورانند.

در طب بومی بلوچها از گیاهی شبیه نمد به نام« مورپژ» استفاده می شود. مصرف آن بدین صورت است که خام آن را ساییده و با آب می خورند. گیاه بسیار تلخی است اما هر نوع اسهالی را مداوا می کند.

گیاه دیگری به نام«گل کاروان کش» وجود دارد که اگر گل آن پیدا نشود، از ریشه اش به صورت جوشانده استفاده می کنند. ( همان، 965)


استفراغ:برای مداوای فردی که استفراغ می نماید برای مدت چند روز از برنجاس و استقدوس استفاده می شود. از خاکشیر نیز به صورت ناشتا برای چند روز استفاده می شود.


انگل: برای مبارزه با کرمهای انگلی چند روز ناشتا برنجاس را کوبیده و آب آن را به بیمار می دهند.از شیرخام نیز برای ریختن کرمها استفاده می شود.

در برخی از روستاهای رستم نیز با خوردن گیاهان دارویی تلخ سعی می کنند، کرمها را دفع نمایند.در برخی روستاها نیز پوست نارنج،گل بابونه و چند گیاه دیگر را می جوشانند و می خورندتا کرمها دفع شوند.


یبوست؛ در قدیم برای رفع یبوست از داروهای گیاهی ملین استفاده می کردند. یکی از این داروها «قرص چدروا» است که از گیاهی به همین نام تهیه شده است. راه دیگر درمان یبوست خوردن خاکشیر است که آن را با شکر یا قند در یک تنگ آبخوری حل نموده و به صورت شربت می خوردند.همچنین از مخلوطی از نبات، روغن کرچک، روغن زیتون و آویش شیرازی برای رفع یبوست استفاده می شود.در برخی روستاها برای درمان نفخ و و سوء هاضمه از داروهای گیاهی چون هلیله استفاده می شود.آویشن شیرازی، زیره سبز،تخم زنیان و گل بابونه نیز به صورت جوشانده مورد استفاده قرارمی گیرد. همچنین برای درمان نفخ معده نعنا، پونه و ریحان را به صورت خام و جوشانده به بیمار می دادند.

سنگسری ها برای یبوست کودکان کمی از شیره علفی به نام«شته واش» را در مقداری شیر مخلوط و به عنوان مسهل می خورند( افشار سیستانی، 1363 ، 1103 ).


دل درد؛ در سیستان در هنگام دل درد از گل گیاه کوهی به نام «تلخی»(در سیستان کاپوره ) می خورند. پس از چند دقیقه دل درد بر طرف می گردد( همان، 837). در میان بلوچها برای درمان دل درد، جوشنده درمنه ترکی، مور و کلپوره استفاده می کردند. آنان برای رفع دل درد از برنجاسک که گل زرد دارد و تخم آن شبیه برنج است، استفاده می کردند (همان، 965). برای رفع دل درد انگوم گیاهی به نام«دول» به بیمار می خورانند و یا همراه اسپند دود می کنند همچنین ریشه پونه را دم کرده و می خورند تا دل دردشان رفع گردد. .(همان،1102) در این ایل برای رفع دل درد شاخه های سبز و تازه جاج یا درنه را به صورت ساییده می خورند ( همان) .در ایل شکاک برای درمان دل درد ، شاتره را می جوشانند و عرق آن را به بیمار می خورانند( همان، 169).

در ممسنی قدیم، برای رفع دل درد از داروهای گیاهی چون پونه پخته، نعنا، برنجاسک وغیره استفاده می کردند.عصاره پخته این گیاهان مورد استفاده خوراکی قرار می گرفت.

در ایل باصری نوعی دل درد وجود دارد که اطراف ناف درد می کند و در اصطلاح محای بدان«دلمه» می گویند. آنان اعتقاد دارند که این درد بر اثر ترس و یا شنیدن خبر بد این حالت به انسان دست می دهد. مریض را به پشت می خوابا نند و سپس یک غربال و طناب کوچکی همراه دوک نخ تاب روی ناحیه ناف کمی فشار وارد می شود به طوری که بیمار احساس کند آب گرمی در ناحیه رانش به جریان افتاده است.آنگاه هولیله(هلیله) و کالمه و آویشن پهن دم کرده و به بیمار می خورانند(توکلی، 1379).


ت..ب: اگر معده گند نماید می گویند «ت..ب» کرده است که اغلب بچه ها دچار فساد معده می شوند. برای مداوای این بیماری خاکشیر، کوکو و عدس تلخ استفاده می گردد.

درین درگه که گه گه که که که که شود
مشو غره به خویش که از فردا نه ای آگه
(آخرین ویرایش در این ارسال: 03-22-2012 10:14 PM، توسط سید.)
03-22-2012 10:07 PM
نقل قول این ارسال در یک پاسخ مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
ارسال پاسخ 


[-]
پاسخ سریع
پیام
پاسخ خود به این مطلب را در اینجا بنویسید.


تأیید تصویر
لطفاً متن درون تصویر امنیتی را در کادر وارد نمایید. این عمل از ارسال‌های خودکار جلوگیری می‌کند.

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان